Zahrada s formálními rysy i lesním charakterem. A jak se popasovat se sousedovým strohým plotem z tují

0
340
Spacious backyard next to a forest with green lawn of a modern private house.

Navštívená zahrada je výbornou ukázkou práce se zelení, s její hmotou, jak pomocí ní vytvořit různorodou atmosféru – na jedné straně reprezentativní prostor, na straně druhé část s nenucenými a klidnými zákoutími.

Rozloha: 1100 m2

Všimněte si, jak lze pomocí zeleně včetně dobře navržených trvalkových záhonů vytvářet více či méně izolovaná zákoutí, a to is rozdílným charakterem.
– Ferdinand Leffler, zahradní architekt, Atelier Flera

Mladí aktivní manželé si v zahradě kromě místa k sezení, ohniště, sprchového koutu a záhonů přáli mít celistvý trávník, který by byl pro jejich dvě děti vlastně velkým dětským hřištěm. Potřebovali také vyřešit umístění popelnic či věšáku na prádlo.

Zahradu pro ně navrhovali zahradní architekti Ferdinand Leffler a Markéta Mlejnková z pražského Atelieru Flera. Její přední sluneční část s hlavním vstupem navazuje na členitý půdorys domu. Užší, severní a poměrně stinný prostor za domem ohraničuje téměř třímetrový živý plot z tují od sousedů.

To přirozeně předurčilo nejen celkový charakter přední a zadní části a rozmístění požadovaných funkcí, ale také zcela jiné rostlinné složení výsadeb.

Moderní rodinný dům s částečně zastřešenou dřevěnou terasou s grilem a posezením, trávníkem a okrasnými záhony

Sluneční zahrada

Beautiful panorama of green city park at dawn

Hned za vstupní branou, která je součástí nového oplocení, jsou na první pohled poněkud netradičně situovány dvě ocelové skříně, ladící s barevností kovových částí plotu. Jsou však elegantní náhradou stojiště na popelnice a klasického zahradního domku. Zároveň jsou optickou bariérou od sousedů.

Ferdinand Leffler říká: „Od brány k domu vede rovná a poměrně dlouhá vstupní stezka z betonové dlažby. Aby nebyl nudný, jeho okrajová linie v některých místech vybíhá do záhonů. Spolu s rostlinami, které se nad ním ohýbají, působí mnohem vlídněji.

Předchozí článekMya z Atelieru Objectora: „Snažím se hledat krásu v nedokonalosti.“
Další článekPeníze dokážou učinit člověka šťastným. Blížíte-li se k této částce, můžete být podle odborníků nadmíru spokojeni