Peníze dokážou učinit člověka šťastným. Blížíte-li se k této částce, můžete být podle odborníků nadmíru spokojeni

0
256
A young woman with her wallet open looking at it

Říká se, že materiální věci nedokážou naplnit psychické potřeby člověka natolik, aby byl spokojen. Nejnovější však odborníci přicházejí s vysvětlením, které překvapilo mnohé.

Podle psychologa Abrahama Harolda Maslowa existuje pyramida potřeb, kterou každý člověk potřebuje naplnit. Do ní patří základní fyzické potřeby: jídlo, vodu, teplo, ale také vlastnosti jako bezpečnost či podporu od přátel. Přestože peníze v této pyramidě nejsou nejdůležitější veličinou, pravdou je, že ve světě se bez nich funguje dost těžko.

Průměrný plat
Vědci přišli s průměrem platu, který by měl zaručit spokojenost člověka. Samozřejmě, záleží to na zemi, ve které se nachází – konkrétně ve městě a jaké jsou životní náklady na život.

Základem každého platu je, aby člověku pláca vystačila nejen na zabezpečení, ale také na to, aby si něco odložil stranou. Podle finančních poradníků by si měl člověk odložit alespoň 20 % celkového platu. To by měla být rezerva v době, kdy se něco člověku stane, případně přijde o práci.

Man in a suit counts Polish banknotes. Government subsidies, aid programs for companies concept

Závěrem výzkumu, který se zaměřoval na spokojenost životního stylu a zmíněné finance je, že pokud člověk, který žije ve větším městě v Evropě (přirovnané k Bratislavě), přiměřená výše platu by měla dosahovat přibližně 30 tisíc eur na rok v hrubém. Je-li menší, hrozí výskyt duševní nepohody a větší dávka stresu.

Samozřejmě, pokud se cena vaší výplaty pohybuje v přibližné rovině, neznamená, že jste na tom špatně. Odchylka 5 tisíc eur je podle vědců akceptovatelná a umožňuje zachování standardu, který nejen naplňuje všechny potřeby, ale zároveň umožňuje i nadstandard.

Předchozí článekZahrada s formálními rysy i lesním charakterem. A jak se popasovat se sousedovým strohým plotem z tují
Další článekMarcel Holubec si vybudoval silné jméno: Mít kolem sebe kolegy, kteří jsou na stejné vlnové délce