Seznam 20 nejnebezpečnějších toxinů, kterým je třeba se vyhýbat obloukem: Zkontrolujte si, zda se nenacházejí ve vaší kosmetice

0
661
A woman in backstage is getting her makeup done by a professional stylist. Getting ready for fashion shooting.

O pleť je třeba pečovat, o tom není žádných pochyb. Kromě správné péče je však zapotřebí používat i vhodnou, bezpečnou kosmetiku. Podle čeho ale zjistit, zda se jedná o bezpečný, zdraví nezávadný produkt? Je to jednoduché – při výběru kosmetiky se držte tohoto seznamu. Jsou v něm nejnebezpečnější látky, které v kosmetice nemají co hledat.

Na balení či samotné etiketě každého kosmetického produktu je umístěn také kompletní seznam složek, které jsou přítomny v daném produktu. Je-li v něm zahrnuta i některá, která se nachází na seznamu 20 nejnebezpečnějších toxinů, dejte od něj ruce pryč!

Kamennouhelný dehet (zejména DF+C Red No. 6 a D+C Green NO. 4) – Jedná se o chemický derivát uhlí, tedy karcinogen, který je v EU zakázán. Přidává se do přípravků určených k ošetření suché kůže či do barev na vlasy.

DEA/TEA/MEA (dietanolamin, monoethanolamin, trietanolamin) – Všechno jsou emulgátory s pěnivé látky, které jsou součástí šamponů, make-upů nebo produktů sloužících k mytí obličeje či těla. Jsou nebezpečné, neboť velmi snadno se vstřebávají do kůže.

Formaldehyd (formalin, metanal, metylaldehyd, oxomethan, oxymethylen, DMDM, hydantoin) – Formaldehyd dráždí pokožku a je toxický pro imunitní systém. Je obsahem zejména těch produktů, které jsou určeny na nehty, ale nachází se i v barvách na vlasy a lepidlech na umělé řasy.

Aroma (parfém) – Pod tímto označením se nacházejí chemikálie, což mají negativní vlivy na alergie i zdraví – bolest hlavy, závratě…

Přečtěte si: Způsoby jak si posílit imunitní systém: V posledních letech jsou na vrcholu seznamu tyto

Etoxylované surfaktanty (a 1,4-dioxan a PEG) – Jedná se o polyoxyethylen a laurylsulfát sodný. V kosmetických produktech jsou tyto látky časté kontaminující látky.

Olovo (octan olovnatý) – Olovo je nejčastěji přítomno v rtěnkách, ale také v některých barvách na vlasy.

Rtuť (timerosal, fenyloctan, fenylbenzoát, oxid rtuťnatý) – Řeč je o těžkém kovu, který zvykne být v některých řasenkách.

Minerální olej (petrolát) – Tato látka se přidává do mnoha kosmetických výrobků, ale představuje velmi levný vedlejší produkt zpracování ropy. Minerální olej se nejčastěji nachází ve vlasové kosmetice, v lescích na rty či dětských olejích.

Oxybenzon (benzofenon-3) – Zvykne být přítomen v opalovacích krémech a podepisuje se pod různé alergické reakce.

Parabeny (methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, kyselina benzoová) – Parabeny dráždí kůži, naušají hladinu hormonů a souvisí s rakovinou prsu.

Toluen (toluol, benzen) – Nepříznivě působí na imunitní systém a zřejmě narušuje i hladinu hormonů.

Ftaláty – Jsou ukryty v aroma, jen zřídka jsou vypsány v seznamu použitých složek. Narušují však hormony a nepříznivě působí na orgány.

Make up products prsented on white podiums on pink pastel background. Mockup for branding and packaging presentation

Parafenylendiamin (PPD) – Jedná se o chemikálii přítomnou v barvách na vlasy a vlasových produktech. Má souvislost s dermatitidou.

Placentární výtažek (placenta) – Tato látka se přidává do produktů určených k péči o pleť či vlasy, avšak narušuje hladinu hormonů.

Polyethylenglykol (PEG, PG, PPG) – Je obsažen v krémech či lubrikantech a může být kontaminován karcinogeny jako 1,4 dioxanem, případně ethylenglykolem.

Cyklometikon, dimetikon, dimetykonkopolyol – Tyto chemikálie se přidávají do produktů, aby pokožce nebo vlasům dodaly hebkost. Vyvolávají ale obavy z hlediska zdraví.

Předchozí článekSlyšeli jste už o proffee? Proteinová káva je hitem sociálních sítí, co na ni říkají odborníci?
Další článekTOP restaurace: Výborné jídlo vznikající v otevřené kuchyni