Tři druhy hladu: Nedovolte cukrovému kolotoči probudit ustavičný hlad!

0
194
Three young cheerful female friends enjoying lunch together at restaurant

Projeví se náhle, neustupuje a my kvůli němu nemůžeme myslet na nic jiného. Přesně takový je náhlý, neústupný hlad, který je noční můrou snad každého, kdo se snaží zhubnout či udržet si váhu. Aby vás již nepropadl, zjistěte spolu s námi, které faktory vyvolávají hlad. Existují tři typy hladu.

Zdravý hlad
Pokud jíte zdravou a vyváženou stravu v pravidelných intervalech, tak hlad, který mezi jídly pociťujete, je zdravý. Látková přeměna ve vašem případě funguje dokonale.

Přijaté sacharidy se přiměřeným tempem stráví a vstřebou do krevního oběhu a glukóza se postará o vyplavení inzulínu, díky kterému se dostane do buněk. Celý tento proces probíhá přibližně tři či čtyři hodiny, organismus není zatížen, přičemž do dalšího jídla, které přijde do čtyř hodin, budete cítit jen „příjemný hlad“.

Častý hlad
Nonstop zápasit s hladem je nesmírně frustrující. I když něco sníte, pořád byste si dali „ještě něco“, protože cítíte ledacos, jen ne sytost. Kde se tedy stala chyba? Odpovědí je prudký pokles hladiny glukózy. Pokud totiž hladina krevního cukru klesne příliš rychle, případně se dostane na nízkou úroveň, vyhládnete.

K takovému stavu například dochází, když zkonzumujete pouze jednoduché sacharidy bez bílkovin – přijaté sacharidy zapříčiní prudký nárůst hladiny hladiny glukózy a náhlé vyloučení inzulínu zase mnohem rychlejší pokles hladiny krevního cukru. Následně se opět dostaví pocit hladu.

Ustavičný hlad
Třetím druhem hladu je nepřetržitý hlad, který je ze všech nejnepříjemnější a současně nejnebezpečnější. Proč? Neboť kvůli němu dochází k jedení všeho, co máte po ruce. Ztrácíte tak přehled o počtu přijatých kalorií, což obvykle vede k tloustnutí.

Jak ale ustavičný hlad vzniká? Odpovědí je opět nestabilní, respektive vysoká hladina glukózy. To znamená, že hladina krevního cukru je soustavně velmi vysoká a hlad se dostaví pokaždé, když klesne, byť jen mírně.

Cute little kid girl eating spaghetti bolognese at home.

Nepřehlédněte: Černé zlato: Naučte se pít kávu tak, aby za vás spalovala tuk! Třeba se držet těchto hlavních zásad

Jak zatočit s častým a ustavičným hladem?
Není to nic složitého, stačí zredukovat denní množství jednoduchých sacharidů. Pokud jich totiž přijmete hodně, hladina krevního cukru bude zůstat zvýšena na nezdravé úrovni a inzulín bude přebytek glukózy přeměňovat na tuk. To vede k tloustnutí na váze.

Proto v jednom jídle nepřijměte více než 5 gramů jednoduchých sacharidů. Druhým pravidlem je během dne nepřesáhnout hranici 20 gramů jednoduchých sacharidů.

Předchozí článekMódní inspirace z Coachelly 2022: Festivalové stylingy vás naladí na léto, které si letos chystáme užít
Další článek4 funkce pračky, bez kterých odteď nebudete umět žít