Stále populárnější forma zeleného čaje: V čem je matcha čaj lepší než ostatní?

0
334
Green matcha tea powder in cups with traditional iron kettle.

Trendový zelený čaj, matcha čaj, se stává velmi rozšířeným nápojem iu milovníků kávy. Co přesně matcha čaj je, jak se připravuje a pro jaké své zdravotní výhody je stále populárnější?

Speciální forma zeleného čaje
Matcha čaj znamená v překladu doslova práškový čaj. Jak informuje health.com, objednáte-li si tradiční zelený čaj, složky z listů se vyluhují do horké vody a listy samotné se vyhodí. S matcha čajem pijete i skutečné listy, které byly dopředu jemně rozdrceny a připraveny následovně: „Listy se ručně vyjmou, krátce napaří, aby se zastavila fermentace, poté se suší a nechají odležet v chladu, čímž se prohloubí chuť. Usušené listy se pak drtí v kamenech na jemný prášek,“ informuje magazín dále. Čaj zaléváte v poměru 1 čajová lžička matcha prášku a třetina šálku ne zcela horké vody. Ta se následně šlehá, dokud se čaj nezpění.

Mohlo by vás zajímat: 5 čajů, které vám pomohou elimovat vrásky a nastartují hubnutí: Tyto byste si měli dopřát na denní bázi

Silným zdrojem živin a ochranou před onemocněními
Jelikož se matcha čaj vyrábí z vysoce kvalitního čaje a listy se přijímají celé, je o to silnějším zdrojem živin. Má malé množství vitamínů a minerálů, ale je bohatý na antioxidanty zvané polyfenoly, které jsou vázány na ochranu před srdečními chorobami a rakovinou, jakož i na lepší regulaci krevního tlaku: „Další polyfenol v matcha zvaný EGCG ve výzkumu dokázal, že podporuje metabolismus a zpomaluje nebo zastavuje růst rakovinných buněk,“ doplňuje magazín.

Obsahuje kofein s upozorňujícím klidem
Konzumací celých listů můžete v matcha čaji získat třikrát tolik kofeinu jako v šálku louhovaného tradičního zeleného čaje. Oproti kofeinu v kávě však matcha vytváří „upozorňující klid“ díky přírodní látce zvané l-theanin, která navozuje relaxaci bez ospalosti.

Čtěte také: Zelené zázraky z východu, které dokážou s tělem změny na počkání: Spirulina, matcha a pandán detoxikují tělo

Snižuje stresový hormon, zánět a omezuje impulzivní jedení
Jelikož je matcha středobodem japonských čajových obřadů spojených s meditací, stává se stále populárnějším. Takže, pokud si zažíváte takový rituál, může to být pro vás určitá forma meditace pro tělo i mysl: „Pokud se příprava a popíjení matcha stanou pro vás způsobem jak zpomalit a být v přítomném okamžiku, jeho výhody přesáhnou rámec antioxidantů, které poskytuje – protože meditace v jakékoli formě má nespočet výhod,“ objasňuje magazín. Dokonce se ukázalo, že snižuje kortizol, stresový hormon, o kterém je známo, že podporuje chuť k jídlu a zvyšuje břišní tuk. Rovněž snižuje zánět a omezuje impulzivní jedení.

Heap of green matcha tea powder and leaves isolated on white background

Oblíbená přísada do sladkých i slaných jídel
Matcha lze zakomponovat do jídel. S oblibou tento čaj využívají také šéfkuchaři jako přísadu do sladkých, ale i slaných jídel. Na Googlu najdete matcha mafiny, matcha brownies i matcha pudinky či polévku, smaženici a dokonce i matcha guacamole. Inspirujte se!

Dobré rady na závěr
Chuť matcha čaje je velmi silná. Odborníci také varují, že u matcha je klíčová kvalita, která něco stojí. Jinými slovy, kvalitní, čerstvá, čistá matcha je drahá. Nízká cena může být varovným signálem pro nekvalitní produkt.

Také je třeba si dát pozor, abyste to s matcha čajem nepřeháněli. Jeden šálek denně je v pořádku, víc už ne pro jeho sílu. Rozhodně by ovšem matcha čaj neměl být v pitném režimu dětí.

Předchozí článek7-denní výzva, která vás před létem dostane do formy: Inspirované prvky, které zabrání jojo efektu
Další článekDokáže krevní skupina předurčovat naši budoucnost? Prý nás ovlivňuje celý život do značné míry